Yıldırım Şirketler Grubu - Gayrimenkul Hizmetleri
Gayrimenkul Degerleme

Gayrimenkul değerlemesi, hem hukuki hem de ticari olarak önemli bir konudur. Uluslararası literatürde gayrimenkul değerlemesi oturma amaçlı konutların değerlemesi ve ticari gayrimenkullerin değerlemesi olmak üzere iki ana bölüme ayrılmaktadır. Aşağıda öncelikle, gayrimenkul değerlemesinin genel teorik ve kavramsal çerçevesi incelenecek, daha sonra ise oturma amaçlı konutların değerlemesi üzerinde durulacaktır.

Değerleme (Ekspertiz), bir gayrimenkulün değerinin tam (veya tahmini) ve doğru olarak saptanması işlemidir. Bu konudaki temel sorunlardan birisi, "değer" kavramının tam olarak ne anlama geldiğidir. Örneğin bu konudaki en ileri çalışmaların yapıldığı ülkelerden ABD'ndeki New York Eyaleti Vergi Komisyonu eski başkanlarından William Stanley Miller, elliden fazla "değer" tanımlaması yapmış ve bu listenin bitmeyeceğini söylemiştir.

Gayrimenkul değerleme uzmanlığı, konut, bina, arsa, arazi vb. gayrimenkul kıymetlerin değerini tespit etme işidir. Bu mesleği yapanlar gayrimenkul alım-satımında, ipoteğe dayalı kredi işlemlerinde değer tespiti yaparlar, ayrıca gayrimenkullerle ilgili davalarda bilirkişi olarak görüşlerine başvurulur. Bu mesleği yapacak olan kişilerin finans matematiğini, tapu mevzuatını ve imar mevzuatını çok iyi bilmeleri, inşaat projelerini analiz edebilmeleri, genel ekonomik konjonktür ve gayrimenkul piyasası hakkında fikir yürütebilmeleri gerekmektedir.

Gayrimenkul satın almak isteyen kişilerin ise, herhangi bir gayrimenkulu almadan önce, gayrimenkul değerleme uzmanlarına başvurmalarında ve alacakları gayrimenkulun gerek tapu işlemlerinde gerekse belediye ile ilgili konularda herhangi bir problemi ve sakıncası olup olmadığını öğrenmelerinde fayda vardır.

Şirketimiz bu kapsamda;
Kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek ve tüzel kişiler ile ilgili değerleme taleplerini spk lisans belgeli uzmanlarınca;
bağımsızlık, tarafsızlık ve gizlilik içinde kurumsal ve sosyal sorumluluk anlayış sloganı ile hızlı ve zamanında yerine getirmektedir.

Gayrimenkul Değerleme Çalışma Alanlarımız;

İmarlı veya İmarsız Arsalar (Arsa, Bağ, Bahçe, Tarla, Tarım Alanı vb…)
Konutlar ve İş Yerleri (Daire, Müstakil Bina, Köşk, Yalı, Dükkan, Büro, Ofis vb…)
Ticari Amaçlı Yapılar (İş Yerleri, Plaza, Alışveriş Merkezleri …vs)
Sinai Nitelikli Gayrimenkuller (Her nitelikte Fabrika, Üretim Tesisleri, Atölye, Depo, Hangar, İmalathane)
Enerji ve Akaryakıt Tesisleri (Benzin İstasyonu, Rafineri, Akaryakıt Depolama Tesisleri, Hidro-Elektrik Santralleri vb…)
Hizmet Amaçlı Kullanılan Gayrimenkuller (Hastane, Poliklinik, Okul, Yurtlar, Otopark, Spor Tesisleri)
Turizm Amaçlı Kullanılan Gayrimenkuller (Otel, Motel, Pansiyeon, Tatil Köyü, Konaklama Tesisleri)
Marina, Tersane ve Limanlar
Toplu Konut Değerlemeleri
Lojistik Kullanımlı Yapılar
Eğlence Tesisleri ve Temalı Parklar
Otoyol Dinlenme Tesisleri
Özel Amaçlı Mülkler